Yoghurt and baklava gelato ingredients - ESSENZA
INGREDIENTS (allergens in BOLD): Yoghurt (whole MILK, natural yoghurt (MILK)), Greek yoghurt (MILK), dextrose, skimmed MILK powder, sugar, dry glucose syrup, inulin, honey, MILK protein, thickener: vegetable fibres. Baklava (10%): Walnuts (NUTS), honey, ghee (MILK), filo pastry (WHEAT flour, water, corn starch, salt, preservative E202), PEANUTS, icing sugar, pistachios (NUTS), cinnamon
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES EGG, SULPHITES & SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 829kJ / 197kcal |
| Fat | 7g |
| of which saturates | 3.4g |
| Carbohydrates | 26g |
| of which sugars | 25g |
| Protein | 5.4g |
| Salt | 0.17g |
