White chocolate raspberry ripple gelato ingredients
INGREDIENTS (allergens in bold): Water, Valrhona white chocolate (18%)(35% cocoa butter min.)(sugar, cocoa butter, whole milk powder, emulsifier: sunflower lecithin; natural vanilla extract), dextrose, double cream (milk), dry glucose syrup, skimmed milk powder, sugar, milk protein, thickener: vegetable fibres; Dorset Sea Salt. Raspberry coulis (10%): raspberries (70%), sugar, dry glucose syrup, lemon juice
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 844kJ / 202kcal |
| Fat | 9.5g |
| of which saturates | 5.8g |
| Carbohydrates | 26g |
| of which sugars | 25g |
| Protein | 3.3g |
| Salt | 0.21g |
