Madagascan vanilla ingredients - Essenza
INGREDIENTS (allergens in BOLD): Whole MILK, double cream (MILK), sugar, dextrose, dry glucose syrup, skimmed MILK powder, MILK protein, thickener: vegetable fibres; Madagascan vanilla pearl (0.2%), Dorset Sea Salt
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG, SOYA & SULPHITES
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 876kJ / 209kcal |
| Fat | 10g |
| of which saturates | 6.2g |
| Carbohydrates | 25g |
| of which sugars | 24g |
| Protein | 3.8g |
| Salt | 0.22g |
