Toast & marmalade gelato ingredients - ESSENZA
INGREDIENTS (allergens in BOLD): Whole MILK, double cream (MILK), sugar, dextrose, dry glucose syrup, skimmed MILK powder, MILK protein, thickener: vegetable fibres, Dorset Sea Salt.
Seville orange marmalade (10%): Sugar, oranges, lemons.
Toasted sourdough breadcrumbs (5%) : Sourdough breadcrumbs (Wheat flour (WHEAT flour, calcium, folic acid, iron, niacin, thiamin), water, salt, fermented WHEAT flour.
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES NUTS, PEANUTS, EGG, SULPHITES & SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 942kJ / 224kcal |
| Fat | 9.7g |
| of which saturates | 5.7g |
| Carbohydrates | 31g |
| of which sugars | 29g |
| Protein | 3.6g |
| Salt | 0.2g |
