Sugar Plum Fairy ingredients - ESSENZA
INGREDIENTS (allergens in BOLD): Whole MILK, double cream (MILK), sugar, dextrose, dry glucose syrup, skimmed MILK powder, MILK protein, thickener: vegetable fibres; Dorset Sea Salt. Damson ripple (10%): damsons, sugar. White chocolate covered amaretti biscuits (10%): Amaretti biscuits (66%)(sugar, almonds (21%)(NUTS), pasteurised EGG white, MILK protein, raising agent: E450, sodium bicarbonate, E503), white chocolate (33%)(sugar, cocoa butter, whole MILK powder, emulsifier: sunflower lecithin, natural vanilla extract)
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, PEANUTS, SULPHITES & SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 929kJ / 222kcal |
| Fat | 10g |
| of which saturates | 5.9g |
| Carbohydrates | 28g |
| of which sugars | 27g |
| Protein | 4g |
| Salt | 0.2g |
