Strawberry ingredients
INGREDIENTS (allergens in bold): Strawberries (30%), whole milk, double cream (milk), sugar, dextrose, skimmed milk powder, milk protein, thickener: vegetable fibres; lemon juice
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG, SULPHITES AND SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 595kJ / 141kcal |
| Fat | 4.3g |
| of which saturates | 2.6g |
| Carbohydrates | 24g |
| of which sugars | 24g |
| Protein | 2.5g |
| Salt | 0.04g |
