Spooky road ingredients - ESSENZA
INGREDIENTS (allergens in BOLD): Water, Valrhona white chocolate (18%)(35% min. cocoa)(sugar, cocoa butter, whole MILK powder, emulsifier: sunflower lecithin; natural vanilla extract), dextrose, double cream (MILK), skimmed MILK powder, sugar, MILK protein, thickener: vegetable fibres; Dorset Sea Salt, spirulina (SULPHITES). Mini marshmallows (5%): glucose-fructose syrup, sugar, water, pork gelatine, maize starch, dextrose, vanilla flavouring, colour (E162). Milk chocolate covered popping candy (5%): MILK chocolate (52%)(sugar, cocoa butter, whole MILK powder, cocoa mass, emulsifier: SOYA lecithin, natural vanilla flavouring), popping candy (46%)(sugar, glucose syrup, lactose (from MILK), carbon dioxide), glazing agents: gum acacia, starch, shellac. Raspberry coulis (10%): raspberry purée, sugar, dry glucose syrup, lemon juice.
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, PEANUTS, NUTS, AND EGG
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 916kJ / 218kcal |
| Fat | 9.5g |
| of which saturates | 5.8g |
| Carbohydrates | 30g |
| of which sugars | 28g |
| Protein | 3.3g |
| Salt | 0.19g |
