Rum & raisin gelato ingredients - Essenza
INGREDIENTS (allergens in BOLD): Whole MILK, double cream (MILK), sugar, sultanas (8.7%), dry glucose syrup, water, dextrose, thickener: vegetable fibres; Twin Fin Barrel aged rum (2.5%), skimmed MILK powder, MILK protein, Dorset Sea Salt. Plumped sultanas (8%): sultanas, marsala wine (SULPHITES), Twin Fin Barrel aged rum, orange oil, Madagascan vanilla
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG AND SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 864kJ / 206kcal |
| Fat | 8.4g |
| of which saturates | 4.9g |
| Carbohydrates | 29g |
| of which sugars | 26g |
| Protein | 3.1g |
| Salt | 0.18g |
