Raspberry ripple gelato ingredients
INGREDIENTS (allergens in BOLD): Whole MILK, double cream (MILK), sugar, dextrose, dry glucose syrup, skimmed MILK powder, MILK protein, thickener: vegetable fibres; Raspberry coulis (9%): raspberries (70%), sugar, dry glucose syrup, lemon juice
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG, SULPHITES AND SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 842kJ / 201kcal |
| Fat | 9.6g |
| of which saturates | 5.7g |
| Carbohydrates | 25g |
| of which sugars | 24g |
| Protein | 3.5g |
| Salt | 0.2g |
