Pear sorbet ingredients
INGREDIENTS (allergens in bold): Pear purée (50%)(pears, lemon juice, Madagascan vanilla), water, dextrose, sugar, thickener: vegetable fibres; lemon juice
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES MILK, GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG, SULPHITES AND SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 545kJ / 129kcal |
| Fat | 0g |
| of which saturates | 0g |
| Carbohydrates | 29g |
| of which sugars | 29g |
| Protein | 0g |
| Salt | 0g |
