Peanut choc gelato ingredients - ESSENZA
INGREDIENTS (allergens in BOLD): Whole MILK, water, pure PEANUT butter, skimmed MILK powder, dry glucose syrup, dextrose, MILK protein, thickener: vegetable fibres; Dorset Sea Salt
Dark chocolate stracciatella (10%): (54.5% min. cocoa) cocoa mass, sugar, cocoa butter, emulsifier: SOYA lecithin; natural vanilla flavouring
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, NUTS, EGG AND SULPHITES
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 922kJ / 220kcal |
| Fat | 9.7g |
| of which saturates | 4.6g |
| Carbohydrates | 27g |
| of which sugars | 25g |
| Protein | 5.7g |
| Salt | 0.44g |
