Mint choc chip gelato ingredients - Essenza
INGREDIENTS (allergens in bold): Whole milk, double cream (milk), sugar, dextrose, dry glucose syrup, skimmed milk powder, milk protein, thickener: vegetable fibres; Dorset Sea Salt, Summerdown peppermint oil (0.1%); dark chocolate stracciatella (10%)(54.5% min. cocoa)(cocoa mass, sugar, cocoa butter, emulsifier: soya lecithin; natural vanilla flavouring)
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG AND SULPHITES
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 1022kJ / 244kcal |
| Fat | 14g |
| of which saturates | 8.1g |
| Carbohydrates | 26g |
| of which sugars | 25g |
| Protein | 3.9g |
| Salt | 0.2g |
