Maple & walnut ingredients - Essenza
INGREDIENTS (allergens in bold): Whole milk, double cream (milk), sugar, dextrose, dry glucose syrup, skimmed milk powder, milk protein, thickener: vegetable fibres; natural maple flavour, Dorset Sea Salt. Pralined walnuts (nuts) (10%) (walnuts (nuts), brown sugar, butter (milk), maple syrup, Dorset sea salt)
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, PEANUTS, EGG, SULPHITES AND SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 1017kJ / 244kcal |
| Fat | 14g |
| of which saturates | 6.4g |
| Carbohydrates | 25g |
| of which sugars | 24g |
| Protein | 4.4g |
| Salt | 0.27g |
