Mango pudding ingredients - ESSENZA
INGREDIENTS (allergens in BOLD): Mango purée (35%), coconut milk, whole MILK, dextrose, double cream (MILK), skimmed MILK powder, sugar, lime juice, MILK protein, thickener: vegetable fibres; Dorset Sea Salt
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG, SULPHITES & SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 756kJ / 180kcal |
| Fat | 7.5g |
| of which saturates | 5.3g |
| Carbohydrates | 24g |
| of which sugars | 23g |
| Protein | 3.9g |
| Salt | 0.22g |
