Lemon sorbet ingredients
INGREDIENTS (allergens in bold): Water, lemon juice (25%), sugar, dextrose, dry glucose syrup, inulin, thickener: vegetable fibres
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES MILK, GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG, SULPHITES AND SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 532kJ / 125kcal |
| Fat | 0g |
| of which saturates | 0g |
| Carbohydrates | 28g |
| of which sugars | 27g |
| Protein | 0g |
| Salt | 0g |
