Honeycomb ingredients Essenza
INGREDIENTS (allergens in bold): Whole MILK, honeycomb pieces (18%)(sugar, glucose syrup, bicarbonate of soda, rice flour), double cream (MILK), skimmed MILK powder, dextrose, MILK protein, thickener: vegetable fibres; Dorset Sea Salt
Honeycomb chunks: sugar, glucose syrup, non-hydrogenated vegetable fat, bicarbonate of soda, rice flour
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG, SOYA & SULPHITES
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 911kJ / 217kcal |
| Fat | 9.1g |
| of which saturates | 5.9g |
| Carbohydrates | 30g |
| of which sugars | 23g |
| Protein | 3.7g |
| Salt | 0.48g |
