Hazelnut ingredients - Essenza
INGREDIENTS (allergens in BOLD): Whole MILK, sugar, water, Piedmont HAZELNUT paste (NUTS) (9%), skimmed MILK powder, dry glucose syrup, dextrose, MILK protein, thickener: vegetable fibres; Dorset Sea Salt
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, PEANUTS, EGG, SULPHITES AND SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 809kJ / 193kcal |
| Fat | 7.8g |
| of which saturates | 1.7g |
| Carbohydrates | 25g |
| of which sugars | 24g |
| Protein | 5.1g |
| Salt | 0.22g |
