Gingerbread gelato ingredients Essenza
INGREDIENTS (allergens in bold): Whole MILK, gingerbread biscuit (15.5%)(WHEAT flour (with added calcium, iron, niacin, thiamin), dark brown sugar, butter (MILK), EGG, treacle (SULPHITES), golden syrup, ground ginger, ground cinnamon, ground cloves, ground black pepper, ground nutmeg, bicarbonate of soda), sugar, double cream (MILK), dextrose, skimmed MILK powder, MILK protein, thickener: vegetable fibres; Dorset Sea Salt
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES NUTS, PEANUTS & SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 845kJ / 201kcal |
| Fat | 7.3g |
| of which saturates | 4.5g |
| Carbohydrates | 30g |
| of which sugars | 24g |
| Protein | 3.8g |
| Salt | 0.18g |
