Coffee gelato ingredients - ESSENZA
INGREDIENTS (allergens in bold): Whole milk, double cream (milk), sugar, cold brew coffee (11%)(water, Read's Coffee Sumatra Bourbon coffee beans), dextrose, skimmed milk powder, dry glucose syrup, milk protein, thickener: vegetable fibres; espresso powder (instant coffee, ground roasted coffee), Dorset Sea Salt
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG, SOYA AND SULPHITES
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 860kJ / 205kcal |
| Fat | 10g |
| of which saturates | 6.1g |
| Carbohydrates | 25g |
| of which sugars | 24g |
| Protein | 3.6g |
| Salt | 0.2g |
