Chocolate orange ingredients - Essenza
INGREDIENTS (allergens in BOLD): Whole MILK, sugar, candied orange peel (9%)(orange peel, glucose syrup, sugar), dextrose, dark Valrhona chocolate (5%)(cocoa mass 80%), sugar, sunflower lecithin, natural vanilla extract), double cream (MILK), cocoa powder, MILK protein, thickener: vegetable fibres; skimmed MILK powder, Dorset sea salt, pure orange oil
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG, SULPHITES AND SOYA
| NUTRITION INFORMATION (Coming soon) | Per 100g |
| Energy | 849kJ / 203kcal |
| Fat | 7.2g |
| of which saturates | 4.1g |
| Carbohydrates | 30g |
| of which sugars | 28g |
| Protein | 4g |
| Salt | 0.16g |
