Brandy gelato ingredients - Essenza
INGREDIENTS (allergens in bold): Whole milk, double cream (milk), sugar, Somerset Cider Brandy (7%), dry glucose syrup, thickener: vegetable fibres; water, skimmed milk powder, milk protein, Dorset Sea Salt
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG, SULPHITES AND SOYA
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 710kJ / 170kcal |
| Fat | 7.6g |
| of which saturates | 4.4g |
| Carbohydrates | 18g |
| of which sugars | 17g |
| Protein | 3.3g |
| Salt | 0.2g |
