Birthday cake gelato ingredients - ESSENZA
INGREDIENTS (allergens in BOLD): Whole MILK, Birthday cake (30%)(WHEAT flour (WHEAT flour, calcium carbonate, folic acid, iron, niacin, thiamine), sugar, EGG, butter (MILK), buttermilk (MILK), rapeseed oil, brown sugar, rainbow sprinkles (sugar, hydrogenated sustainable palm oil, sustainable palm oil, corn starch, emulsifier (E322), colours (E102, E133, E129, beetroot juice, red cabbage juice, annatto extract), glazing agents (E965, E466, E903), flavouring), vanilla extract, baking powder, salt), sugar, double cream (MILK), dextrose, skimmed MILK powder, dry glucose syrups, MILK protein, thickener: vegetable fibres; Dorset Sea Salt
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES NUTS, PEANUTS, SULPHITES & SOYA
PLEASE NOTE THAT FOOD COLOURINGS E102 AND E129 MAY HAVE AN ADVERSE EFFECT ON ACTIVITY AND ATTENTION IN CHILDREN
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 981kJ / 234kcal |
| Fat | 10g |
| of which saturates | 5.1g |
| Carbohydrates | 31g |
| of which sugars | 24g |
| Protein | 4.0g |
| Salt | 0.26g |
