After Dinner Mint gelato ingredients Essenza
INGREDIENTS (allergens in bold): Whole milk, sugar, dextrose, Valrhona chocolate (5%) (80% min. cocoa) (cocoa beans, sugar, emulsifier: sunflower lecithin; natural vanilla extract), double cream (milk), cocoa powder, milk protein, thickener: vegetable fibres; skimmed milk powder, Dorset Sea Salt, Summerdown Farm peppermint oil; crunchy dark chocolate stracciatella (54.5% min. cocoa) (cocoa mass, sugar, cocoa butter, emulsifier: soya lecithin; natural vanilla flavouring, Summerdown Farm peppermint oil)
MADE IN A KITCHEN THAT HANDLES WITH GLUTEN, NUTS, PEANUTS, EGG AND SULPHITES
| NUTRITION INFORMATION | Per 100g |
| Energy | 966kJ / 231kcal |
| Fat | 11g |
| of which saturates | 6.5g |
| Carbohydrates | 28g |
| of which sugars | 26g |
| Protein | 4.3g |
| Salt | 0.16g |
